2 min read

Skuteczna transformacja Lean w globalnej organizacji IT

Wdrożenie metodologii Lean w systemie zarządzania firmą w celu usprawnienia jej procesów i wygenerowania realnych oszczędności to spore wyzwanie dla każdego managera, tym bardziej jeśli zarządzamy zmianą w międzynarodowych korporacjach. O tym jak przebiega taki proces oraz jak zrobić to efektywnie, rozmawialiśmy w trakcie spotkania Let's Manage IT Live #13 Live, z ekspertami, którzy koordynowali te procesy od podstaw.

Lean Manufacturing to filozofia i koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, wywodząca się z Japonii, która rozwinęła się na podstawie zasad i narzędzi powstałych w sektorze motoryzacyjnym niedługo po II wojnie światowej, w korporacji Toyota Production System.

 

To w tym czasie Taiichi Ohno japoński inżynier przemysłowy, menedżer i twórca Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS) zainspirowany rozwiązaniami stosowanymi w amerykańskim przemyśle lotniczym oraz w amerykańskich supermarketach zapoczątkował wdrażanie zmian mających skutecznie usprawnić i zautomatyzować dział produkcyjny tego legendarnego dziś przedsiębiorstwa.

 

Wymyślony i usprawniany latami przez niego system zarządzania, znany dopiero od lat 90’tych jako Lean Management nadal uznawany jest za jedną z przyczyn sukcesu rynkowego Toyoty, która z małej spółki produkcyjnej stała się międzynarodowym koncernem i jednym z największych producentów samochodów na świecie, inspirując prace równie znanych producentów samochodów takich jak Daihatsu, Mazda czy Nissan oraz innych firm, praktycznie z każdej branży, które przyjęły tę metodologię.Taiichi Ohno:
Zmień swoje miejsce pracy w przestrzeń, którą każdy może zrozumieć na pierwszy rzut oka. Jeśli chodzi o jakość, oznacza to natychmiastowe uwidocznienie usterek. Jeśli chodzi o ilość, oznacza to, że postęp lub opóźnienie mierzone w stosunku do planu są natychmiast widoczne. Gdy to nastąpi, problemy można natychmiast wykryć i każdy może zainicjować plany ulepszeń.

 


Do dziś Lean Management jest wykorzystywany głównie w procesie restrukturyzacji i optymalizacji pracy przedsiębiorstw. Jego misją jest tzw. uszczuplanie firm poprzez racjonalizacje działań i decyzji odnoszących się do majątku firmy, pracowników czy kontaktów z jej klientami w celu uzyskania wysokiej produktywności i jakości produktów, przy maksymalnym usprawnieniu organizacji i wszelkich procesów pracy.

 

Bycie Lean oszczędza czas, pieniądze i zdrowie psychiczne. Neguje potrzebę tworzenia dla samej kreacji, nadając cel i kierunek każdemu produktowi lub rozwojowi. 

 

Jak to jednak wygląda w praktyce?

 

W trakcie spotkania Let's Manage IT Live #13 Live, w którym wzięli udział Liderzy IT takich firm jak GSK, ABB i Dicovery Inc. mieliśmy przyjemność poznać case study wdrożeń tej niezwykle praktycznej metodologii zarządzania, w tych globalnych korporacjach.

 

Wiesia Ruta - Director of Incident, Problem, Change & Release Management @ GSK

Wojciech Tatys - Business Excellence & Transformation Lead for EMEA / APAC @ Discovery Inc

Marcin Piątkowski - Global Team Manager @ ABB

 

Zapoznaj się poniżej z listą tematów, jakie Krzysztof Kozakiewicz omówił z nimi w trakcie tego interesującego spotkania.

 

 • Jak zapanować nad chaosem procesowym, czyli zastosowanie filozofii i narzędzi Lean Management przy budowie globalnego zespołu ITSM-owego?
 • Jak poprowadzić skuteczną transformację Lean?
 • Na czym w praktyce polega filozofia Lean management?
 • Czym jest spacer Gemba?
 • Jak mapować strumień wartości, czyli jak rozłożyć proces na czynniki pierwsze?
 • Z jakich technologii i narzędzi korzysta ABB w zarządzaniu w trybie Lean?
 • Jakie rezultaty osiągnęli dzięki wprowadzonym procesom?
 • Czy dla potrzeb transformacji była wymagana zmiana umów z dostawcami?
 • Jak udało się przekonać management do wdrożenia rozwiązań Lean?
 • Jak wykorzystać Lean w IT i dlaczego warto?
 • Jakie są ulubione narzędzia naszych gości wykorzystywane w zarządzaniu w systemie Lean? 
 • Jakie są zalety narzędzia visual management i jak go wykorzystać, aby zwiększyć skuteczność działań?
 • Jak wdrożyć narzędzia Lean Management w zespole i/lub organizacji i zdobyć akceptację przełożonych?
 • Jaki jest sekret budowania zaufania i zaangażowania zespołu podczas transformacji?

  


 

Jeśli nadal wahasz się, czy warto inwestować czas i energię w nowe i nieznane rozwiązania, jakie proponuje Lean Management, dołącz do naszej społeczności na platformie Let's Manage IT Online i obejrzyj całe nagranie. 

 

Interesują Cię inne tematy związane z zarządzaniem zmianami w firmach?

Pragniesz stale poszerzać swoje umiejętności managerskie?

Podziel się z nami opinią, a z chęcią zaprosimy gości, którzy odpowiedzą na Twoje pytania.

***

 

Napisz do Kasi Wiśniewskiej:  katarzyna.wisniewska@letsmanageit.pl

I już dziś zapisz się na kolejne spotkanie z cyklu Let’s Manage IT Live!

Efekt synergii między działami HR i IT w hybrydowym świecie

Wraz z rozwojem technologii i zmianami na rynku pracy, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie pracy hybrydowej, czyli połączenia pracy...

Read More

O tworzeniu strategii IT na przykładzie grupy Allegro

O pracy nad strategią IT na przykładzie grupy Allegro, podczas konferencji IT Manager of Tomorrow opowiedział Robert Radziejewski, Team Manager – IT...

Read More

Różnorodność w Tech, czy to w ogóle możliwe?

O tym jak oddolne inicjatywy pracownicze kształtują kulturę organizacji na przykładzie Women’s Leadership Initiative w GSK podczas konferencji IT...

Read More