2 min read

Skuteczna transformacja Lean w globalnej organizacji IT

Wdrożenie metodologii Lean w systemie zarządzania firmą w celu usprawnienia jej procesów i wygenerowania realnych oszczędności to spore wyzwanie dla każdego managera, tym bardziej jeśli zarządzamy zmianą w międzynarodowych korporacjach. O tym jak przebiega taki proces oraz jak zrobić to efektywnie, rozmawialiśmy w trakcie spotkania Let's Manage IT Live #13 Live, z ekspertami, którzy koordynowali te procesy od podstaw.

Lean Manufacturing to filozofia i koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, wywodząca się z Japonii, która rozwinęła się na podstawie zasad i narzędzi powstałych w sektorze motoryzacyjnym niedługo po II wojnie światowej, w korporacji Toyota Production System.

 

To w tym czasie Taiichi Ohno japoński inżynier przemysłowy, menedżer i twórca Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS) zainspirowany rozwiązaniami stosowanymi w amerykańskim przemyśle lotniczym oraz w amerykańskich supermarketach zapoczątkował wdrażanie zmian mających skutecznie usprawnić i zautomatyzować dział produkcyjny tego legendarnego dziś przedsiębiorstwa.

 

Wymyślony i usprawniany latami przez niego system zarządzania, znany dopiero od lat 90’tych jako Lean Management nadal uznawany jest za jedną z przyczyn sukcesu rynkowego Toyoty, która z małej spółki produkcyjnej stała się międzynarodowym koncernem i jednym z największych producentów samochodów na świecie, inspirując prace równie znanych producentów samochodów takich jak Daihatsu, Mazda czy Nissan oraz innych firm, praktycznie z każdej branży, które przyjęły tę metodologię.Taiichi Ohno:
Zmień swoje miejsce pracy w przestrzeń, którą każdy może zrozumieć na pierwszy rzut oka. Jeśli chodzi o jakość, oznacza to natychmiastowe uwidocznienie usterek. Jeśli chodzi o ilość, oznacza to, że postęp lub opóźnienie mierzone w stosunku do planu są natychmiast widoczne. Gdy to nastąpi, problemy można natychmiast wykryć i każdy może zainicjować plany ulepszeń.

 


Do dziś Lean Management jest wykorzystywany głównie w procesie restrukturyzacji i optymalizacji pracy przedsiębiorstw. Jego misją jest tzw. uszczuplanie firm poprzez racjonalizacje działań i decyzji odnoszących się do majątku firmy, pracowników czy kontaktów z jej klientami w celu uzyskania wysokiej produktywności i jakości produktów, przy maksymalnym usprawnieniu organizacji i wszelkich procesów pracy.

 

Bycie Lean oszczędza czas, pieniądze i zdrowie psychiczne. Neguje potrzebę tworzenia dla samej kreacji, nadając cel i kierunek każdemu produktowi lub rozwojowi. 

 

Jak to jednak wygląda w praktyce?

 

W trakcie spotkania Let's Manage IT Live #13 Live, w którym wzięli udział Liderzy IT takich firm jak GSK, ABB i Dicovery Inc. mieliśmy przyjemność poznać case study wdrożeń tej niezwykle praktycznej metodologii zarządzania, w tych globalnych korporacjach.

 

Wiesia Ruta - Director of Incident, Problem, Change & Release Management @ GSK

Wojciech Tatys - Business Excellence & Transformation Lead for EMEA / APAC @ Discovery Inc

Marcin Piątkowski - Global Team Manager @ ABB

 

Zapoznaj się poniżej z listą tematów, jakie Krzysztof Kozakiewicz omówił z nimi w trakcie tego interesującego spotkania.

 

 • Jak zapanować nad chaosem procesowym, czyli zastosowanie filozofii i narzędzi Lean Management przy budowie globalnego zespołu ITSM-owego?
 • Jak poprowadzić skuteczną transformację Lean?
 • Na czym w praktyce polega filozofia Lean management?
 • Czym jest spacer Gemba?
 • Jak mapować strumień wartości, czyli jak rozłożyć proces na czynniki pierwsze?
 • Z jakich technologii i narzędzi korzysta ABB w zarządzaniu w trybie Lean?
 • Jakie rezultaty osiągnęli dzięki wprowadzonym procesom?
 • Czy dla potrzeb transformacji była wymagana zmiana umów z dostawcami?
 • Jak udało się przekonać management do wdrożenia rozwiązań Lean?
 • Jak wykorzystać Lean w IT i dlaczego warto?
 • Jakie są ulubione narzędzia naszych gości wykorzystywane w zarządzaniu w systemie Lean? 
 • Jakie są zalety narzędzia visual management i jak go wykorzystać, aby zwiększyć skuteczność działań?
 • Jak wdrożyć narzędzia Lean Management w zespole i/lub organizacji i zdobyć akceptację przełożonych?
 • Jaki jest sekret budowania zaufania i zaangażowania zespołu podczas transformacji?

  


 

Jeśli nadal wahasz się, czy warto inwestować czas i energię w nowe i nieznane rozwiązania, jakie proponuje Lean Management, dołącz do naszej społeczności na platformie Let's Manage IT Online i obejrzyj całe nagranie. 

 

Interesują Cię inne tematy związane z zarządzaniem zmianami w firmach?

Pragniesz stale poszerzać swoje umiejętności managerskie?

Podziel się z nami opinią, a z chęcią zaprosimy gości, którzy odpowiedzą na Twoje pytania.

***

 

Napisz do Kasi Wiśniewskiej:  katarzyna.wisniewska@letsmanageit.pl

I już dziś zapisz się na kolejne spotkanie z cyklu Let’s Manage IT Live!

Narzekanie, wypalenie, depresja. Jak wspierać pracowników w kryzysie?

Zaburzenia psychiczne to zagadnienie odmieniane obecnie przez wszystkie przypadki. Fakt ten nikogo jednak nie dziwi, bowiem od dłuższego czasu żyjemy...

Read More

Jak IT powinno mówić, aby biznes rozumiał?

Komunikacja pomiędzy działem wykonawczym – IT, a komórką decyzyjną – biznesem, to często akcentowane w branży wyzwanie. Kto z nas nie słyszał bowiem...

Read More

IT Manager of Tomorrow Awards 2022

IT Manager of Tomorrow Awards 2022 za nami. Podczas wielkiego finału wystąpiło 10 uczestników, którzy zaprezentowali swoje konkursowe transformacje...

Read More