Skip to the main content.

4 min read

Premiera raportu IT Manager of Tomorrow 2022

Już po raz drugi jako Let’s Manage IT postawiliśmy sobie wyzwanie w postaci stworzenia podsumowania, które będzie definiowało współczesnego managera IT. Kim jest, jakim zespołem zarządza, jakim wyzwaniom stawiał czoła dotychczas, a z jakimi przyjdzie mu się dopiero zmierzyć? Efektem naszej pracy jest raport IT Manager of Tomorrow 2022, który okiem managerów IT podsumowuje rok 2021, a jednocześnie nakreśla perspektywę na kolejne lata. Zapraszamy do pobrania i lektury naszej corocznej publikacji. 

Jako Fundacja od kilku lat łączymy i inspirujemy liderów IT tworząc jedyną w swoim rodzaju społeczność. Organizujemy wydarzenia, które mają na celu stworzenie dla managerów IT środowiska do rozwoju zawodowego. Jednym z kilku filarów naszych działań są raporty, będące  podsumowaniem tego, czego na temat branży dowiedzieliśmy się w danym roku. Celem tegorocznego raportu IT Manager of Tomorrow  było pokazanie jak rola managera IT ewaluowała względem poprzednich lat. Chcieliśmy również dostarczyć managerom informacje, które pozwolą im dokonać oceny swojej kariery, względem kolegów i koleżanek z branży.

W Let's Manage IT zauważamy dużą koncentrację na kompetencje i role techniczne w branży IT. Poniższy raport poświęcony jest natomiast stricte osobom zarządzającym w sektorze IT. Wartością tegorocznego raportu jest również możliwość porównania wniosków z wynikami poprzedniej edycji badania oraz znalezienie i podkreślenie różnic, czy też podobieństw, które uwypukliły się na przestrzeni roku.

Raport IT Manager

Kim jest współczesny manager IT?

Pracę nad raportem rozpoczęliśmy od stworzenia badania, które pozwoliło nam uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i dokonać rzetelnej oceny. W dobór, konstrukcje i profil pytań zaangażowali się doświadczeni managerowie IT. Dzięki uch uwagom i wskazówkom udało nam się stworzyć kompletną ankietę, stworzoną z blisko 60 pytań.

Badanie zostało podzielone na 3 części. Cześć I to w głównej mierze statystyka. Niemniej, chcieliśmy mieć pewność, że nasze badanie trafiło do właściwej grupy odbiorców. Naszych respondentów zapytaliśmy o:

 • wiek,
 • płeć,
 • sektor IT w którym pracują,
 • wielkość organizacji, którą reprezentują,
 • rolę którą pełnią, 
 • doświadczenie na stanowisku managerskim,
 • liczbę osób jaką liczy zespół danego managera, 

a także wymieniając kilka bliżej sprecyzowanych ról takich jak: People Leader, Business Leader, Tech Leader, Organization Architect poprosiliśmy o wskazanie, które z tych stwierdzeń najlepiej definiuje naszego respondenta. 

Rok 2021 z perspektywy Managera IT

Drugą część badania obejmowały pytania o rok 2021. Na uwagę na pewno zasługuje pierwsze z nich "Czy w dalszym ciągu odczuwasz konsekwencje związane z pandemią COVID-19".

Zrzut ekranu 2022-05-19 o 10.08.47

Ponad 13% respondentów nie zauważa już zupełnie u siebie skutków zawodowych związanych z COVID–19. W tej części badania zapytaliśmy również ankietowanych czy z perspektywy rozwoju rok 2021 był dla nich dobry. W sumie 70% badanych ocenia rok 2021 jako dobry lub wyjątkowo dobry. Jest też znaczący procent tych, którym ubiegły rok nie upłynął pod hasłem rozwoju. O komentarz poprosiliśmy jednego z ośmiu ekspertów:

Zaskakujący jest praktycznie idealny rozkład odpowiedzi na to pytanie. Zakładając, że ubiegłe lata były obfite w rozwój, to 70% Managerów IT miała dobry lub wyjątkowo dobry rok i zrobiła znaczny postęp w budowaniu swoich kompetencji. Zastanawiające jest natomiast pozostałe 30%, które stoi za odpowiedzią, że był to słaby rok. Mając własną perspektywę bardzo mocno nastawioną na rozwój siebie i kadry managerskiej wokół mnie to wynik sięgający 30% jest bardzo wysoki. To może wpisywać się smutny trend opisywany na łamach zagranicznych artykułów pod nazwą „Great resignation”. Nie jest tak, że było mało możliwości rozwojowych. Branża IT rozwija się bardzo szybko i tworzy wiele możliwości. Zniechęcać może sposób lub dostęp do rozwoju. Większość była i jest oparta o kanały zdalne, które są dobre w przekazie wiedzy, ale dużo trudniejsze w przekazie doświadczeń. Rozwój przez kanały zdalne wymaga olbrzymiej samodyscypliny i skupienia. To w warunkach wielu rozpraszaczy okazuje się trudne. Nie jest nowością, że najwięcej się uczymy przez doświadczenia obserwując współpracowników i przez ekspozycję na inne osoby/talenty. W ostatnich dwóch latach mieliśmy dużo mniej kontaktów bezpośrednich, a przez to dużo mniej inspiracji. Sam osobiście tego doświadczam. Pracując przed komputerem przez 8-10 godzin dziennie bardzo trudno jest się zmobilizować do rozwoju, który łączy się z kolejnymi godzinami przed… komputerem. Wymaga to bardzo wysokiej atencji na rozwój i bardzo wysokiej własnej motywacji.
Michał Rączka IT Director, CEE. Software Engineering - Business Digital Transformations, mBank S.A

 

Raport IT Manager of Tomorrow zawiera wypowiedzi i komentarze 11 ekspertów - managerów IT. Są one nie tylko oceną wyników ankiet, ale także, a raczej przede wszystkim, Ich szerszą perspektywą na dane zagadnienie. Warto pochylić się nad nimi szczególnie.

Autorzy komentarzy

Zrzut ekranu 2022-05-19 o 11.51.18

Kontynuując wątek rozwoju wśród managerów zapytaliśmy ich również o to, w jakich obszarach domenowych zdobywali w tym roku wiedzę.

Zrzut ekranu 2022-05-19 o 10.10.23

Najczęstszym obszarem okazuje się projektowanie aplikacji i obsługa takich systemów jak Cloud oraz tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Opinii na ten temat udzielił nam Szymon Araczewski. 

Zaskakuje niska pozycja tematyki AI oraz Big Data wśród obszarów zdobywania  wiedzy domenowej. Tematy te kolejny rok z rzędu plasują się nieproporcjonalnie nisko w porównaniu do ich znaczenia w rozwoju branży IT globalnie. W zestawieniu z mocnym standingiem Polski w obszarze software developmentu może to wskazywać na to ryzyko stagnacji. Aby nie stać się "ofiarą wczorajszych sukcesów" i aby zachować konkurencyjność w obszarze najnowszych trendów rozwoju rozwiązań IT, konieczny jest ciągły upskilling - również w rozumieniu podnoszenia kompetencji technicznych z obszaru IT, Big Data i pochodnych wśród kadry managerskiej.
Szymon Araczewski IT Competence Center Director @ Bosch

Kolejne pytania z części II miały za zadanie określić wyzwania managera IT, a także ujawnić dobre praktyki doświadczonych liderów. 

Plany i wyzwania Managerów IT na 2022 rok

W rozdziale III raportu IT Manager of Tomorrow podjęliśmy próbę określenia kierunku, w jakim rozwija się branża IT. Chcieliśmy poznać techniczne aspekty tego rozwoju, ale również dowiedzieć się, skąd „Managerowie Jutra” czerpią swoją wiedzę i co ich motywuje do działania.

Dlatego w ankiecie zadaliśmy pytanie o gotowość na nadchodzące wyzwania. Jak pokazują uzyskane wyniki, o ile sytuacja pandemiczna chyli się ku końcowi, o tyle pozostawia po sobie wiele wniosków i zmian związanych z wybieranymi metodami pracy i komunikacji w zespole. Podstawową trudnością może jednak okazać się znalezienie kompetentnych pracowników, jednak wydaje się, że na ten problem wiele firm znajduje nowe rozwiązania. Jak wskazuje komentarz Łukasza Wiercińskiego, Chapter Office Head w Roche Global IT Solution Centre: „(...) nie da się w nieskończoność zwiększać zarobków i materialnych benefitów. Warto zatem dostrzec szansę jaką daje nam pandemia i nowe możliwości wynikające z pracy zdalnej, m.in. oferowanie pracownikom workation, wakacji na innowacje oraz poszukiwanie talentów na całym świecie.”.

Praca Managera IT to jednak nie tylko frameworki i umiejętności techniczne, a przede wszystkim zarządzanie ludźmi. Dlatego w raporcie zwracamy szczególną uwagę na aspekty społeczne i umiejętności miękkie. Marta Ciesielska, Project Manager Vaimo stwierdza: „Empatyczne podejście do pracownika odgrywa aktualnie ogromną rolę” i potwierdzają to słowa także innych ekspertów.

Czego nauczył nas rok 2021, czy jesteśmy gotowi na 2022?

Tegoroczny raport wzbogaciliśmy o dodatkowy rozdział "czego nauczył nas rok 2021, czy jesteśmy gotowi na 2022?". To pytanie zadaliśmy trzem naszych ekspertom - Annie Sroce @ The Female Enterprise, Łukaszowi Wiercińskiemu @ Roche Global IT Solution Center, Robertowi Radziejewskiemu @ Allegro. Ich szerszą perspektywę na postawione pytanie, warto poznać pobierając raport. 

Partnerzy raportu 

Za pomoc w realizacji raportu dziękujemy naszym partnerom:

 •  Miasto Gdynia
 • InVest in Gdynia
 • InVest in Pomerania
 • Live More. Pomerania
 • Dell Technologies
 • Logitech
 • Palo Alto
 • AWS
 • Microsoft 
 • Conlea
 • Allegro
 • Business Link
 • PeopleCert
 • Ework
 • SAFe
 • Natek
 • ABB
 • GSK

Patroni medialni

 • CRN Polska
 • ITwiz 

W tym miejscu pozostaje nam tylko zaprosić do zapoznania się z Raportem IT Manager of Tomorrow 2022. Zachęcamy również do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Let's Manage IT w duchu nieustannego zdobywania wiedzy i doskonalenia na drodze zawodowej.

Przeczytaj pełny raport IT Manager of Tomorrow 2022

Od sztywnych ram pracy do wolności wyboru

Od sztywnych ram pracy do wolności wyboru

W ostatnich latach rewolucja w sferze pracy zdalnej i nowych modeli zarządzania firmami nabrała ogromnej prędkości. Wystąpienie Eli Bondy, Head of...

Read More
Wybrano IT Managera roku 2023

Wybrano IT Managera roku 2023

Środowisko IT przyznało coroczne nagrody w konkursie IT Manager of Tomorrow Awards. Tytuł Managera IT roku 2023 otrzymał Łukasz Niedzwiedzki z firmy ...

Read More
Jak AI zmieni kompetencje liderów i pracowników?

Jak AI zmieni kompetencje liderów i pracowników?

Rewolucja sztucznej inteligencji przekształca każdy aspekt naszego społeczeństwa, a biznes nie jest wyjątkiem. W erze cyfrowej, w której technologia...

Read More