3 min read

Siła w synergii, czyli kobiecy pierwiastek w IT

W 2010 roku zaledwie 11,9% kobiet było członkiniami zarządów firm. Przez ostatnie 10 lat (do 2021 roku) liczba ta wzrosła do 31%, ale to wciąż tylko wspomniane 31% z prawie równej populacji kobiet i mężczyzn. Podczas konferencji IT Manager of Tomorrow o wartości, którą niesie za sobą dywersyfikacja zespołów rozmawiali: Kamila Beńke, Dell Technologies; Aleksandra Żygo, GSK; Dominika Pacyna (wtedy StoneX, obecnie Kion Group). Panel dyskusyjny poprowadził Radosław Buszan, Dell Technologies. Celem dyskusji było zaakcentowanie faktu, że kobiety w sferze zawodowej niejednokrotnie napotykają szklany sufit i nie powinniśmy być na to zjawisko obojętni.

297A1683-2-1

53% kobiet deklaruje, że nadal
(w 2021 roku) napotyka w swojej pracy trudności i dyskryminacje ze względu na płeć

Emocjonalność, czyli niedoceniana wartość dla organizacji

Wiele osób postrzega kobiecą emocjonalność w relacjach biznesowych jako słabość. Tymczasem to właśnie ona wykorzystywana jest w metodologiach Agile np. w Design Thinking wspomina Kamila Beńke. Warto przytoczyć przykład techniki wykorzystywanej do profilowania użytkowników, tzw. mapy empatii. Bez spojrzenia na produkt z perspektywy docelowego użytkownika, bardzo trudno będzie zaplanować odpowiednie funkcje, model biznesowy i pozycjonowanie na rynku produktu. Bez empatii kończy się zwykle na rozwiązaniu, którego nikt nie potrzebuje i nie chce używać. Wszyscy bowiem opieramy się na emocjach. Funkcjonujemy i sprzedajemy emocjami –  dodała.

Wie o tym doskonale Kamila Beńke, która na konferencji reprezentowała dział sprzedaży Dell Technologies. Jak sama wspomniała "bez wiedzy o podłożu psychologicznym nie zadawałabym tylu pytań, nie rozumiałabym tych mechanizmów tak dobrze". 

Różnorodne zespoły = lepsze wyniki

Badania wskazują, że zdywersyfikowane zespoły osiągają dużo lepsze wyniki, są efektywniejsze i lepiej działają w sytuacjach kryzysowych. Jednorodny zespół, który ma taki sam styl komunikacji może wydawać się bardzo wygodny. Łatwiej i prościej jest zatrudniać osoby podobne do nas. Łatwiej wtedy o zgodność i porozumienie. Zdaniem Dominiki Pacyny może się to jednak okazał złudne. Jeżeli kierujemy zespołem jednorodnym, który w podobny  sposób zareaguje na przykład na sytuację kryzysową, to wbrew pozorom bardzo dużo tracimy. Zupełnie inne efekty w sytuacji kryzysowej osiąga team, złożony z różnych od siebie osób. Tak naprawdę w interesie Managera jest różnorodność w zespole. Dzięki niej powstaje zmiana. Żadna innowacja nie rodzi się z faktu, że zespół zgadza się ze sobą w 100%.

W zdywersyfikowanych zespołach wzrost produktywności wynosi 12%

Brakuje kobiet w tech, bo brakuje kobiet na uczelniach ścisłych

– Nie uszyjemy liderek na wyższych stanowiskach w branży IT, jeśli tak mało kobiet kończy kierunki ścisłe mówiła Aleksandra Żygo, GSK. Wiele kobiet, które rozpoczynają studia techniczne nie kończy ich, ze względu na stereotypowe podejście i presje ze strony zdominowanego przez mężczyzn środowiska. Zdaniem Aleksandy Żygo powinniśmy wspierać kobiety już na etapie edukacji, aby czuły, że w branży IT jest dla nich miejsce.  

Zaledwie 35% kobiet kończy publiczne uczelnie techniczne, a tylko 15% posiada dyplom kierunku związanego z IT

Co mogą zrobić organizacje, aby utrzymać synergię w zespołach?

O przykładach inicjatyw, które wspierają dywersyfikację zespołów.

GSK jest bardzo świadome faktu, że kobiety mogą branży IT zaoferować wiele. Operujemy danymi, sprawdzamy liczby, widzimy jak te wykresy się zmieniają i głośno o nich rozmawiamy. Świadomość wyzwania, fakt, że o nim mówimy jest już pewnego rodzaju reakcją. To pierwszy filar naszej prokobiecej działalności. GSK wspiera również oddolne inicjatywy. Pozwala nam kobietom (mężczyźni również mogą uczestniczyć w tej transformacji) działać w ramach różnorodnych inicjatyw. Organizacja finansuje je i supportuje. Po trzecie i najważniejsze – w GSK szefową jest kobieta. Osobą odpowiedzialną za dział tech również jest kobieta. Wiele wysokich stanowisk piastują kobiety. Dzieje się tak, ponieważ procesy rekrutacji w naszej organizacji są wydłużone. Szukamy szerzej, głębiej dalej. Szukamy kobiet w świecie IT mówiła podczas panelu dyskusyjnego Aleksandra Żygo. 

GSK określiło również bardzo wyraźne KPI. Do 2025 roku 45% stanowisk kierowniczych ma być objęte przez kobiety

IT Operations 2022

Pokażmy, że branża IT to przyjazne środowisko

Punkt widzenia StoneX na wyzwanie niskiej dywersyfikacji w świecie IT przedstawiła Dominika Pacyna.

"W StoneX staramy się wychodzić do kobiet, zachęcamy je i pokazujemy, że w naszej firmie dobrze się pracuje, tworzymy przyjazną i ciepłą atmosferę. Żadne oddolne inicjatywy, akcje, czy projekty nie zadziałają jeśli po prostu w firmie nie będzie fajnie. Jednym z kluczowych elementów jest to, aby stworzyć przyjazne środowisko dla każdej różnorodności. To od nas, od każdego pracownika zależy atmosfera inkluzywności. W Stonex kultura niedopuszczania do jakiekolwiek przejawu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek cechę jest bardzo wysoka. Ja osobiście żyjąc w tej zawodowej bańce zapomniałam już, że takie wykluczenia wciąż funkcjonują". 

Zdaniem Dominiki jeśli nie zatrudniamy kandydata, nie ze względu na jego braki kompetencyjne, ale w obawie przed innością, ze względu na fakt, że nie pasuje do zespołu to znaczy, że zespół jest toksyczny.

Zabierz ze sobą, czyli kilka take aways

  1. Umysł jest jak spadochron – najlepiej działa kiedy jest otwarty. Dlatego miejmy otwartą głowę na różnorodność, odmienność i inne emocje. Nikt bowiem nie jest tak bystry jak my wszyscy razem, a siła tkwi właśnie w synergii.

  2. Twórzmy przyjazne środowisko pracy, otwarte na odmienność. Takie, w którym każdy będzie mógł poczuć się dobrze.

  3. Szukajmy kobiet i różnorodności szerzej, poza firmami. Mówmy o nieuświadomionych uprzedzeniach. 

Przejdź do video

Jak zbudować mocny team?

Wskazanianajskuteczniejszego narzędzia, które pozwoli nam utrzymać przy sobie silny zespółpodjął się dla nas,podczas 7. edycji IT Manager of Tomorrow...

Read More

Kim jest IT Manager of Tomorrow?

Kim jest IT Manager of Tomorrow? Jaka jest przyszłość Managerów IT? Jak powinien myśleć i działać IT Manager of Tomorrow? Jak zmienia się definicja i...

Read More

Digital Transformation – podróż, czy cel sam w sobie?

Gdzie jesteśmy na drodze do cyfryzacji? Czy to początek, a może jej koniec? Kim są zwycięzcy, a kim przegrani? Jakie są kluczowe prognozy na...

Read More