Skip to the main content.

2 min read

Jak AI zmieni kompetencje liderów i pracowników?

Rewolucja sztucznej inteligencji przekształca każdy aspekt naszego społeczeństwa, a biznes nie jest wyjątkiem. W erze cyfrowej, w której technologia zmienia reguły gry, niezwykle ważne jest zrozumienie, w jaki sposób sztuczna inteligencja (AI) wpływa na kompetencje liderów i pracowników. Nie tylko narzędzia i procesy biznesowe ulegają zmianie, ale także umiejętności i sposób myślenia tych, którzy przewodzą i pracują w organizacjach. 

Jakich ludzi powinniśmy szukać w kontekście zmian idących wraz z AI? Jakie kompetencje będą kompetencjami przyszłości? Co jako lider powinnaś/powienieneś wiedzieć, albo powinnaś/powienieneś chcieć się dowiedzieć, by być gotowym na zmianę, której nie jesteśmy w stanie już zatrzymać?

Artykuł na podstawie podcastu „Technologicznie”, przy udziałe Bartka Pucka oraz Jarosława Kuźniara. 

Nie zapisuje się do teorii, że zwiększony udział sztucznej inteligencji (AI) w programowaniu oznacza mniej pracy dla programistów Bartek Pucek, CEO @ Forward Operators AI Lab | Newsletter Author | Angel Inwestor | Host of Technologicznie Podcast.

Kompetencje przyszłości w erze AI

Czy rewolucja związana z AI spowoduje, że liderzy będą szukali innych kompetencji wśród potencjalnych pracowników? Zdaniem Bartka Pucka, organizacje będą oczekiwały wciąż tych samych kompetencji, co przed epoką AI. Kluczowe dla organizacji będzie jednak (a właściwie już jest) zrozumienie potencjału jaki drzemie w sztucznej inteligencji i wykorzystanie jej do współpracy z człowiekiem. Nie bez znaczenia będzie zatem otwartość pracowników na AI i umiejetność jej wykorzystania. 

Tempo i impact wprowadzania zmian i narzędzi z wykorzystaniem AI jest tak duże, że  trudno mówić o ewolucji. Powinniśmy rozpatrywać to w kategoriach rewolucji Jarosław Kuźniar, Host of Technologicznie Podcast | Founder @ Voice House.

Na wagę złota będą osoby chętne do eksperymentowania i próbowania nowych rzeczy, ale też potrafiące zadawać, formułować pytania. Bardzo ważna okaże się umiejętność krytycznego myślenia, bo w niektórych momentach trzeba będzie zakwestionować to, co dostarczyła nam sztuczna inteligencja. Jeżeli będziemy przyjmować wszystko co oferuje, bez szczypty krytycyzmu, to na pewno nie prowadzi to do niczego dobrego. Sporą barierą może być brak znajomości języka angielskiego. Dziś, najważniejszym językiem programowania nie jest Java czy Python, a właśnie język angielski. 

Najnowsze wdrożenia AI

Organizacje z branży IT, które nie wdrażają rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, już wkrótce mogą znaleźć się w trudnym położeniu. Wprowadzenie AI może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności, optymalizacji procesów, oszczędności zasobów i generowania wartości biznesowej. Jest to kluczowe dla długoterminowego sukcesu i przetrwania na rynku. Wyłącznie na przełomie marca i kwietnia 2023:

  • GitHub wprowadził Copilot X, czyli Chat GPT dla programistów, a dokładniej generatywną sztuczną inteligencję do uzupełniania kodu. Jeżeli dzisiaj organizacja, która zatrudnia deweloperów nie korzysta z jakiegoś rodzaju copilota do programowania to firma traci na produktywności. Mało która organizacja może sobie na to pozwolić. Jeżeli organizacja nie adoptuje takich rozwiązań to świadomie naraża się na koszty lub utracony potencjał.

  • Microsoft rozbudowuje wyszukiwarkę – Bing otrzymał funkcję generowania grafiki AI. Bing Image Creator to nowa funkcjonalność popularnej wyszukiwarki internetowej, która ma pomóc w wyprzedzeniu aktualnego lidera rynku. W tym celu Microsoft udostępnił użytkownikom kolejne rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję.

  • Adobe uruchamia Firefly to narzędzie do generowania grafiki za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Największą siłą tego narzędzia jest to, że może tworzyć zarówno ozdobne napisy czy proste grafiki, jak i bardzo złożone, zaawansowane ilustracje.

CEO AI – stanowisko przyszłości czy luka do wypełnienia już teraz?

W środowisku biznesowym widać, że liczne organizacje decydują się na role typu Chief AI Officer. Szczególnie te, których AI dotyka na wielu polach. Takich stanowisk będzie z pewnością coraz więcej. Z jakiegoś jednak powodu wiele firm traktuje rozwiązania AI jako inwestycję, a nie oszczędność. Przy czym większość tego typu rozwiązań jest w stanie autentycznie przynieść firmom w szczególności dużym organizacjom, wiele oszczędności.

Dostępność narzędzi AI
w organizacji – sposób na przyciągnięcie talentów 

Wyobraźmy sobie dewelopera, który w swoim wolnym czasie pisze programy i korzysta z Copilot X, a później przychodzi do organizacji i nie może z niego korzystać. To powoduje duży dysonans. Szansa, że taka osoba pójdzie do organizacji, w której ma możliwość korzystania z narzędzi AI jest wysoka. W związku z tym dla wielu firm możliwość zaoferowania tego typu narzędzi będzie przewagą w pozyskiwaniu talentów.  

Bez wątpienia rewolucja spowodowana AI zmieni kompetencje liderów i pracowników. Warto zatem przygotować się na zmiany i podążać w ich kierunku. Strach albo niechęć do zmian, które są nie do zatrzymania, albo już nadeszły, może nas jedynie oddalić od obranego celu. Warto więc potraktować sztuczną inteligencję jako sprzymierzeńca i nauczyć się wykorzystywać ją jak najefektywniej. 

Raport ITMT23

Od sztywnych ram pracy do wolności wyboru

Od sztywnych ram pracy do wolności wyboru

W ostatnich latach rewolucja w sferze pracy zdalnej i nowych modeli zarządzania firmami nabrała ogromnej prędkości. Wystąpienie Eli Bondy, Head of...

Read More
Wybrano IT Managera roku 2023

Wybrano IT Managera roku 2023

Środowisko IT przyznało coroczne nagrody w konkursie IT Manager of Tomorrow Awards. Tytuł Managera IT roku 2023 otrzymał Łukasz Niedzwiedzki z firmy ...

Read More
Jak AI zmieni kompetencje liderów i pracowników?

Jak AI zmieni kompetencje liderów i pracowników?

Rewolucja sztucznej inteligencji przekształca każdy aspekt naszego społeczeństwa, a biznes nie jest wyjątkiem. W erze cyfrowej, w której technologia...

Read More