5 min read

Finał konkursu IT Manager of Tomorrow Awards 2020

Konkurs odbywa się w ramach konferencji IT Manager of Tomorrow w której udział biorą managerowie i liderzy z branży IT. Podczas pełnego emocji finału 10 managerów przedstawia historię transformacji przeprowadzonej we własnej organizacji. To przykłady, które z sukcesem łączą technologię z aspektem ludzkim, zaś finaliści to osoby potrafiące łączyć ogień z wodą. Conlea jest partnerem merytorycznym konferencji i fundatorem Nagrody Publiczności.

Celem konkursu IT Manager of Tomorrow Awards jest inspiracja managerów IT do rozwoju i dzielenia się sukcesami. Zdaniem organizatorów skuteczny manager IT podnosi wartość biznesową organizacji dzięki świadomemu przywództwu i kreowaniu kultury organizacyjnej, efektywnemu wykorzystaniu nowych technologiI i wykorzystaniu wydajnych metod pracy.

Managerowie, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach konkursu zainspirowali setki osób prezentując na scenie konferencji historię swoich inicjatyw i transformacji. Zdobyli uznanie liderów IT,  organizacji i swoich zespołów. Poznali i zbudowali relacje z managerami ze społeczności Let’s Manage IT. Biorąc udział w warsztatach ze storytellingu prowadzonych przez Kamila Kozieła nauczyli się robić znakomite prezentacje.

- Od momentu nadesłania zgłoszenia po finał konkurs trwa kilka miesięcy. Uczestnicy prezentują swoje pomysły przed jurorami, pracują wspierani przez mentorów. Dlatego każdy z finalistów w momencie wyjścia na scenę jest już zwycięzcą. - mówił Krzysztof Kozakiewicz, prezes fundacji Let’s Manage IT organizującej konferencję. Uczestnicy występują w trudnej formule 5 minutowej prezentacji pitch-contest. Po prezentacji finaliści odpowiadają jeszcze przez 2 minuty na pytania zadawane przez 12 osobowe jury. 

W tym roku finał trzeciej edycji IT Manager of Tomorrow Awards transmitowany był po raz pierwszy na żywo na YouTube. Swoje głosy w kategorii Nagroda Publiczności oddało ponad 600 osób, w tym również osoby  oglądające streaming.

New call-to-action


Maciej Obuchowski. Życie po nagrodzie 

W 2019 roku zwycięzcą IT Manager of Tomorrow Awards został Maciej Obuchowski z Arla Foods. Maciej brawurowo przedstawił wdrożenie Robotic Processing Automation (RPA) w swojej organizacji. Teraz ponownie wyszedł na scenę, aby podzielić się doświadczeniem finalisty i opowiedzieć jak zmieniło się jego życie w ciągu ostatniego roku. Przyznał, że początkowo udział w trwającym kilka miesięcy konkursie był wyzwaniem i podjął decyzję o rezygnacji z braku czasu na szczegółowe wypełnianie zgłoszenia. Dopiero stanowcza odmowa organizatorów podziałała na niego motywująco. Największym wyzwaniem dla Maćka, który przez 10 lat występował na scenie jako iluzjonista, była konieczność opowiedzenia o projekcie w ciągu 5 minut. - Występowałem setki razy na scenie, a to 5 minut było najtrudniejsze. Nie było tego na warsztatach magików - żartował.

ITMT-Awards-2020-Maciej-Obuchowski-2019

Nagrodą materialną był wyjazd do Abu Zabi na Grand Prix Formuły 1 dla 2 osób. Zwycięstwo w konkursie oznaczało dla Maćka skok w karierze i możliwość poznania setek osób na konferencjach oraz przez kontakty na LinkedIn. W ciągu roku został zaproszony na 14 konferencji w Polsce i zagranicą, udzielał wywiadów branżowym mediom. Kilka miesięcy po finale konkursu awansował na Senior IT Managera.

Trzecią korzyścią była możliwość bliskiego poznania 9 uczestników finału konkursu, ich projektów oraz jurorów. W trakcie wielu miesięcy wspólnej pracy nie brakowało okazji do rozmów, udziału w szkoleniach i wyjazdów.  - Już wychodząc na scenę dużo umiałem, prawdziwą wartością było już kilkumiesięczne szkolenie. Najnowszym projektem, który jest również efektem zwycięstwa w konkursie jest grupa mastermind RPA, której Maciej jest autorem i moderatorem. 

Przypomnijmy, że pierwszą edycję IT Manager of Tomorrow Awards w 2018 roku wygrał Patryk Dolewa. Wkrótce po tym sukcesie został Head of Information Technology w Gemini Polska. W prezentacji finałowej Patryk opowiedział jak wpłynął na zmianę planów globalnej korporacji i stworzył wewnętrzny startup w centrum shared service.


Finaliści IT Manager of Tomorrow Awards 2020

Oto finałowa trójka zwycięzców!

1. Marcin Piątkowski, ABB
2. Leszek Włodarski, mBank
3. Gaweł Mikolajczyk, TietoEVRY

Nagroda publiczności:

Dominika Pacyna, GAIN Capital Poland

W dziesiątce finalistów znaleźli się również:

Agnieszka Kozłowska, Ensono
Katarzyna Karpińska - Górnicka, T-Mobile Polska
Konrad Grzegory, T-Mobile Polska
Adrian Sasin, British Council
Daniel Kuźba, Symphony Ventures
Michał Choiński, BNP Paribas Bank Polska


Pierwsze miejsce: Marcin Piątkowski, ABB

Nagroda: Program indywidualny Leadership at Scale

ITMT-Awards-2020-Maciej-Piatkowski-ABB-nagroda

W swoim projekcie Marcin pokazał jak znaleźć odpowiedź na pytania, które nurtują każdego managera. Jak zadowolić biznes? Jak zbudować stabilne procesy globalne? Jak uprościć procedury? Jak podnieść jakość przy rosnących kosztach? W jego przypadku odpowiedzią było wdrożenie Lean Management. W efekcie czas rozwiązania awarii spadł o 83 proc., czas ustalenia przyczyn awarii o 84 proc., błędnie wdrożone zmiany produkcyjne zredukowano o 82 proc.

Droga to tak spektakularnych wyników zajęła 4 lata. Wyzwaniem było m.in. pokonanie oporu managementu, jednak wyniki otwierały oczy. Poprawiła się szybkość działania, zoptymalizowano procesy, poprawiono skuteczność działań. Oprócz narzędzi kluczem do sukcesu był zespół, który dzielił wspólne wartości: szacunek, szczerość, otwartość i odwagę. W efekcie uzyskano swobodę działania, poczucie sensu i przestrzeń do popełniania błędów.  Zwinne zarządzanie stawia na relacje, spotkania, analizy i wspólne sesje i przygotowanie planu wg standardów. Gdy widać otwartość i wyniki,  wszyscy podążają w tym kierunku. Korzyści dla biznesu? Redukcja kosztów o 90 proc., co oznacza 28 mln oszczędności przez 4 lata.

Co Marcin radzi osobom w podobnej sytuacji? Potrzeba odwagi, determinacji i chęci zmian. Przygotuj plan działania, zgromadź argumenty, wstępną analizę za i przeciw, znajdź odpowiedzi na potencjalne pytania od managementu.

Zobacz wystąpienie Marcina Piątkowskiego: 

 

Jak Marcin zareagował na wiadomość o nagrodzie? - Jestem w szoku, bardziej liczyłem na nagrodę publiczności, bo moja mama wspierała mnie na YouTube. Za sukcesem stoi zespół, a ja jestem jego twarzą. Chłopaki dziewczyny dziękuję bardzo! - powiedział zaskoczony finalista. 

Jak zauważył Piotr Grządziel z Magna Talenta wręczając nagrodę główną - Zwycięzca wygrywa dziś, ale pytanie co zrobi z nią w przyszłości? Projekt personal brandingowy to indywidualna praca ze zwycięzcą, aby promować osobę, organizacje i wydarzenie.

New call-to-action

Drugie miejsce: Leszek Włodarski, mBank

Nagroda: Udział w konferencji Web Summit 2020

ITMT-Awards-2020-Leszek-Wlodarski-mBank-nagroda

Wyzwaniem dla zespołu był system legacy. To zastane i wartościowe, ale trudne do rozwoju oprogramowanie, które było sercem banku. Rozwiązaniem był upgrade lub kosztowna wymiana systemu na inny model. W tym wypadku Leszek zdecydował się na opcję trzecią wybierając to, co wartościowe i pozbywając się tego co złe: translację jednej platformy w drugą. Dzięki inżynierskiej duszy mBanku i otwartości szefostwa na innowację, 4 lata temu bank rozpoczął migrację do nowoczesnych rozwiązań. Największym wyzwaniem było przepisanie na nowo 3 mln linii kodu. Aby upewnić się, że nowy system działa dobrze powstał Squeezer, platforma do automatyzacji testów. Transformacja nie udałaby się bez ludzi, informacji zwrotnej i postawy właścicielskiej.

Zobacz wystąpienie Leszka Włodarskiego: 

 

W reakcji na nagrodę Leszek powiedział: - Dziękuję zespołowi! 5 minut na scenie było wyzwaniem. Zmieścić wszystko w 300 sekund to nawet inżynier nie potrafi.

 

 

Trzecie miejsce: Gaweł Mikołajczyk, TietoEVRY

Nagroda: Robot YUMI produkcji ABB

ITMT-Awards-2020-Gawel-Mokolajczyk-TietoEVRY-nagroda

Gaweł opowiedział historię jak w trzy lata zbudował od zera Security Operation Center dla fińskiego pracodawcy. Jego rolą było stworzenie zespołu, dokumentacji, analityki, procesów. Wszystkiego, co umożliwi dostarczenie certyfikowanej usługi klientom w satysfakcjonujący sposób. 

W efekcie powstał 70-osobowy zespół oraz nowe usługi. Podkreślił rolę lidera, który powinien inspirować w każdej domenie. Dlaczego eksperci chcą pracować ze mną - to pytanie powinien zadawać sobie każdy lider. Zwrócił uwagę, że nordycką kulturę cechuje demokratyczność i konsensualność, jednak to podejście nie sprawdza się w sytuacji, gdy trzeba szybko podjąć decyzje.  Dlatego jeżeli coś jest niemożliwe do wykonania należy zatrudnić managera z Polski.

Zobacz prezentację Gawła Mikołajczyka: 

 

W reakcji na nagrodę Gaweł powiedział: - Jestem zaskoczony i przytłoczony w sposób holistycznie - transformacyjny.  Dedykuję nagrodę mojemu zespołowi, który codzienne razem ze mną wącha  zapach napalmu o poranku.

 

Nagroda Publiczności: Dominika Pacyna, GAIN Capital

Nagroda: Warsztat Be a Mindful Leader prowadzony przez Patricka Kozakiewicza.

ITMT-Awards-2020-Dominika-Pacyna-GAIN-Capital-nagroda-publicznosci

Dominika opowiedziała, jak pracując przy platformie do online tradingu StoneX, usługi wrażliwej na awarie i incydenty, z sukcesem zaimplementowała bezpieczny proces wprowadzania zmian. - Gdy zostałam service architektem musiałam udowodnić, że tydzień trwa siedem dni, ale wystarczy pracować pięć. Złota zasada, której jestem wierna, nie realeseujemy w piątki, bo nie będzie weekendu.  Wraz z rosnącą liczbą incydentów w związku z wprowadzonymi zmianami rosła liczba osób aprobujących zmiany. To spowodowało rozmycie odpowiedzialności. Dominika postanowiła to zmienić, skracając łańcuch aprobat. Zwróciła uwagę, że proces w organizacji nie musi sprowadzać się do bezdusznego dokumentu, jeśli tylko będzie realizował strategię firmy. W sytuacjach trudnych, gdy wprowadzanie zmian napotyka opór w organizacji, kluczowa jest dobra komunikacja. Proces to ludzie, transformacja dotyka nas jako ludzi.


Zobacz pełne nagranie wystąpienia Dominiki Pacyny: 

 

Dodatkowo każdy z laureatów oraz zdobywca Nagrody publiczności otrzymuje roczny wstęp na spotkania społeczności CIONET.  


Masz ciekawy projekt i chcesz spróbować swoich sił w kolejnej edycji? Wypełnij poniższy formularz:

 

Jak zbudować mocny team?

Wskazanianajskuteczniejszego narzędzia, które pozwoli nam utrzymać przy sobie silny zespółpodjął się dla nas,podczas 7. edycji IT Manager of Tomorrow...

Read More

Kim jest IT Manager of Tomorrow?

Kim jest IT Manager of Tomorrow? Jaka jest przyszłość Managerów IT? Jak powinien myśleć i działać IT Manager of Tomorrow? Jak zmienia się definicja i...

Read More

Digital Transformation – podróż, czy cel sam w sobie?

Gdzie jesteśmy na drodze do cyfryzacji? Czy to początek, a może jej koniec? Kim są zwycięzcy, a kim przegrani? Jakie są kluczowe prognozy na...

Read More