Skip to the main content.

2 min read

Expose managera jako pierwszy krok w stronę skutecznego przywództwa

Niezależnie od tego, czy masz wiele lat doświadczenia jako lider, czy dopiero zaczynasz swoją ścieżkę kariery managerskiej, powinieneś dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowym zespole. Pomoże Ci w tym spotkanie, które ułatwi zrealizowanie przyszłych celów – expose. O roli expose i jego elementach najwięcej wie osoba z długoletnim doświadczeniem w roli szefa – Dawid Ostręga, który opowiedział nam o nim na webinarze „5 minut każdego lidera”.

Kim jest Dawid Ostręga?

Dawid Ostręga to manager z dużym doświadczeniem w branży IT, zdobytym nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii i USA. Dawid zarządzał zespołami w firmach takich jak IBM czy EPAM, był także dyrektorem polskiego oddziału firmy Shell Energy. Dawid jest ponadto trenerem krakowskiego zespołu – Kraków Kings, z którym zdobył mistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Expose na dobry start w zarządzaniu zespołem

Dla wielu osób to niedoceniany element zarządzania firmą. Expose, czyli wystąpienie nowego przełożonego skierowane w stronę zespołu, ma jednak kluczowe znaczenie – jego zadaniem jest przedstawienie wizji i nakierowanie firmy lub zespołu na wspólny tok myślenia. Jak podkreśla Dawid Ostręga, expose jest niezbędne, aby ludzie wiedzieli, w jaki sposób pracować z nowym przełożonym: „Na początku trzeba wyjaśnić ludziom zasady gry – jak w sporcie” – mówi Dawid, który od wielu lat realizuje się również jako trener sportowy. „Nie można przyjmować, że coś jest dla kogoś oczywiste. Powiedzmy, co tolerujemy, a czego nie. To jest kluczowe” – podkreśla.

IT Manager Of Tomorrow Awards - Zgłoszenia

Najważniejsze elementy expose szefa

Expose szefa sprawdza się nie tylko wtedy, gdy przejmujesz nowy zespół – przydaje się również wówczas, gdy firma rozpoczyna nowy projekt, a także gdy do zespołu dołączają nowe osoby. Każde skuteczne expose ma elementy, których nie można pominąć:

  1. Na początku jasno wytłumacz zespołowi, kim jesteś i skąd wziąłeś się na danym stanowisku. Nawet jeśli już wcześniej byłeś w strukturach firmy, warto opowiedzieć co nieco o zmianie, która zaszła w Twojej pracy.
  2. Wyjaśnij, w jaki sposób chcesz komunikować się z zespołem. Nie pozwól pracownikom tracić czasu na domysły, oni nie czytają w Twoich myślach i nie wiedzą, czego od nich oczekujesz. Powiedz, jaką osobą jesteś, jak ma według Ciebie wyglądać skuteczna komunikacja na linii podwładny-przełożony.
  3. Przedstaw wartości, którymi się kierujesz – nie tylko jako szef, ale też jako człowiek. Powiedz zarówno o wartościach firmy, jak i swoich. Jak mówi Dawid: „wartości to po prostu nasz drogowskaz – jak mamy się zachowywać. Mamy swoje cele, które chcemy osiągnąć, ale to, jak chcemy je osiągnąć, to właśnie wartości”. Ustal też zasady współpracy.
  4. Określ pozytywne zachowania, które będą promowane, a także te negatywne, które nie będą tolerowane – podkreśli to wspomniane wcześniej wartości i sprawi, że zasady gry będą transparentne.
  5. Wspomnij o celach zespołu, nie wspominaj jednak o mierzalnych celach firmy (KPI, OKR), ponieważ odwróci to uwagę pracowników.
  6. Na koniec daj ludziom przestrzeń do zadawania pytań i przedstawienia własnych opinii. Pozwól im mówić otwarcie – podkreśl, że spotkanie i expose są właśnie po to, aby wspólnie zdefiniować funkcjonowanie przyszłej współpracy. Aby ułatwić podwładnym wyrażanie opinii, możesz skorzystać np. z anonimowych ankiet. Ważne, aby wszyscy zrozumieli, że stawiasz na transparentność i otwarte relacje.

Podsumowanie

Expose to nie tylko krótka przemowa na temat przyszłej strategii – to sposób na nawiązanie relacji z pracownikami i określenie zasad przyszłej współpracy. Przygotowując się do wygłoszenia przemowy, pamiętaj jednak o najważniejszym – bądź autentyczny – to ma największe znaczenie.

Zapisz się na kolejny webinar z cyklu LMIT Live

 

Od sztywnych ram pracy do wolności wyboru

Od sztywnych ram pracy do wolności wyboru

W ostatnich latach rewolucja w sferze pracy zdalnej i nowych modeli zarządzania firmami nabrała ogromnej prędkości. Wystąpienie Eli Bondy, Head of...

Read More
Wybrano IT Managera roku 2023

Wybrano IT Managera roku 2023

Środowisko IT przyznało coroczne nagrody w konkursie IT Manager of Tomorrow Awards. Tytuł Managera IT roku 2023 otrzymał Łukasz Niedzwiedzki z firmy ...

Read More
Jak AI zmieni kompetencje liderów i pracowników?

Jak AI zmieni kompetencje liderów i pracowników?

Rewolucja sztucznej inteligencji przekształca każdy aspekt naszego społeczeństwa, a biznes nie jest wyjątkiem. W erze cyfrowej, w której technologia...

Read More