2 min read

Expose managera jako pierwszy krok w stronę skutecznego przywództwa

Niezależnie od tego, czy masz wiele lat doświadczenia jako lider, czy dopiero zaczynasz swoją ścieżkę kariery managerskiej, powinieneś dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowym zespole. Pomoże Ci w tym spotkanie, które ułatwi zrealizowanie przyszłych celów – expose. O roli expose i jego elementach najwięcej wie osoba z długoletnim doświadczeniem w roli szefa – Dawid Ostręga, który opowiedział nam o nim na webinarze „5 minut każdego lidera”.

Kim jest Dawid Ostręga?

Dawid Ostręga to manager z dużym doświadczeniem w branży IT, zdobytym nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii i USA. Dawid zarządzał zespołami w firmach takich jak IBM czy EPAM, był także dyrektorem polskiego oddziału firmy Shell Energy. Dawid jest ponadto trenerem krakowskiego zespołu – Kraków Kings, z którym zdobył mistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Expose na dobry start w zarządzaniu zespołem

Dla wielu osób to niedoceniany element zarządzania firmą. Expose, czyli wystąpienie nowego przełożonego skierowane w stronę zespołu, ma jednak kluczowe znaczenie – jego zadaniem jest przedstawienie wizji i nakierowanie firmy lub zespołu na wspólny tok myślenia. Jak podkreśla Dawid Ostręga, expose jest niezbędne, aby ludzie wiedzieli, w jaki sposób pracować z nowym przełożonym: „Na początku trzeba wyjaśnić ludziom zasady gry – jak w sporcie” – mówi Dawid, który od wielu lat realizuje się również jako trener sportowy. „Nie można przyjmować, że coś jest dla kogoś oczywiste. Powiedzmy, co tolerujemy, a czego nie. To jest kluczowe” – podkreśla.

IT Manager Of Tomorrow Awards - Zgłoszenia

Najważniejsze elementy expose szefa

Expose szefa sprawdza się nie tylko wtedy, gdy przejmujesz nowy zespół – przydaje się również wówczas, gdy firma rozpoczyna nowy projekt, a także gdy do zespołu dołączają nowe osoby. Każde skuteczne expose ma elementy, których nie można pominąć:

  1. Na początku jasno wytłumacz zespołowi, kim jesteś i skąd wziąłeś się na danym stanowisku. Nawet jeśli już wcześniej byłeś w strukturach firmy, warto opowiedzieć co nieco o zmianie, która zaszła w Twojej pracy.
  2. Wyjaśnij, w jaki sposób chcesz komunikować się z zespołem. Nie pozwól pracownikom tracić czasu na domysły, oni nie czytają w Twoich myślach i nie wiedzą, czego od nich oczekujesz. Powiedz, jaką osobą jesteś, jak ma według Ciebie wyglądać skuteczna komunikacja na linii podwładny-przełożony.
  3. Przedstaw wartości, którymi się kierujesz – nie tylko jako szef, ale też jako człowiek. Powiedz zarówno o wartościach firmy, jak i swoich. Jak mówi Dawid: „wartości to po prostu nasz drogowskaz – jak mamy się zachowywać. Mamy swoje cele, które chcemy osiągnąć, ale to, jak chcemy je osiągnąć, to właśnie wartości”. Ustal też zasady współpracy.
  4. Określ pozytywne zachowania, które będą promowane, a także te negatywne, które nie będą tolerowane – podkreśli to wspomniane wcześniej wartości i sprawi, że zasady gry będą transparentne.
  5. Wspomnij o celach zespołu, nie wspominaj jednak o mierzalnych celach firmy (KPI, OKR), ponieważ odwróci to uwagę pracowników.
  6. Na koniec daj ludziom przestrzeń do zadawania pytań i przedstawienia własnych opinii. Pozwól im mówić otwarcie – podkreśl, że spotkanie i expose są właśnie po to, aby wspólnie zdefiniować funkcjonowanie przyszłej współpracy. Aby ułatwić podwładnym wyrażanie opinii, możesz skorzystać np. z anonimowych ankiet. Ważne, aby wszyscy zrozumieli, że stawiasz na transparentność i otwarte relacje.

Podsumowanie

Expose to nie tylko krótka przemowa na temat przyszłej strategii – to sposób na nawiązanie relacji z pracownikami i określenie zasad przyszłej współpracy. Przygotowując się do wygłoszenia przemowy, pamiętaj jednak o najważniejszym – bądź autentyczny – to ma największe znaczenie.

Zapisz się na kolejny webinar z cyklu LMIT Live

 

Narzekanie, wypalenie, depresja. Jak wspierać pracowników w kryzysie?

Zaburzenia psychiczne to zagadnienie odmieniane obecnie przez wszystkie przypadki. Fakt ten nikogo jednak nie dziwi, bowiem od dłuższego czasu żyjemy...

Read More

Jak IT powinno mówić, aby biznes rozumiał?

Komunikacja pomiędzy działem wykonawczym – IT, a komórką decyzyjną – biznesem, to często akcentowane w branży wyzwanie. Kto z nas nie słyszał bowiem...

Read More

IT Manager of Tomorrow Awards 2022

IT Manager of Tomorrow Awards 2022 za nami. Podczas wielkiego finału wystąpiło 10 uczestników, którzy zaprezentowali swoje konkursowe transformacje...

Read More