2 min read

Data lake - analiza i przetwarzanie danych w T-mobile

1000 osób każdego dnia jest zaangażowanych w T-Mobile Polska w przetwarzanie i analizę danych. O tym jak wygląda codzienna praca osób specjalistów od danych i z jakich narzędzi korzysta organizacja rozmawialiśmy podczas czwartej edycji Let’s Manage & T-Mobile Online Meetup.

Każdego dnia firmy przetwarzają ogromne ilości danych i mierzą się z ich porządkowaniem oraz analizą. Równie ważne jest dopasowanie się do potrzeb danej organizacji i obserwacja tego co robią inne serwisy źródłowe, jakie dane będą przekazywać i w jakim formacie.  

Nadrzędnym celem osób odpowiedzialnych za zarządzanie big data jest sprawne i skutecznie działanie tak, aby biznes czerpał z niej jak najwięcej korzyści. 

Od ponad dekady zbiory danych odgrywają znaczącą rolę w trakcie pozyskiwania wartościowych informacji biznesowych wytwarzany w firmowych ekosystemach. James Dixon, ówczesny CTO firmy Pentaho jako pierwszy określił je mianem Data Lakes.James Dixon:
W przeszłości standardowym sposobem obsługi raportowania i analizy danych było zidentyfikowanie najciekawszych atrybutów i zebranie ich w zbiorczej bazie danych. Jeśli myślisz o zbiorczej bazie danych jako o magazynie wody butelkowanej - oczyszczonej, zapakowanej i zorganizowanej w celu łatwego spożycia - jezioro danych to duży zbiornik wodny w bardziej naturalnym stanie. Zawartość Data Lake napływa ze źródła, aby wypełnić jezioro, a różni użytkownicy jeziora mogą przyjść, aby je zbadać, zanurkować lub pobrać próbki.Hurtownia danych w T-Mobile powstała w ciągu ostatnich 20 lat. W tym czasie firma przeszła szereg zmian i restrukturyzacji systemu zarządzania. Dziś ponad 1000 osób pracujących w nowych strukturach mierzy się z codziennie ze zrozumieniem potrzeb, gromadzeniem i przetwarzaniem danych, aby wspomóc firmę m.in. w sprzedaży produktów, tworzeniu nowych usług, monitorowaniu jakości sieci czy szybkim reagowaniu na zmiany.  Wszystkie czynności odbywają się na podstawie zbieranych każdego dnia informacji.  

W trakcie webinaru na żywo Let’s Manage & T-Mobile Online Meetup #4 przeprowadziliśmy rozmowę z udziałem trzech osób pełniących rolę Data Scientist w T-Mobile Polska. Specjaliści opowiedzieli o zarządzaniu zbiorem danych w Data Lake na podstawie własnego doświadczenia.

W spotkaniu udział wzieli: Michał Obuchowicz, Tribe Technical LeadJakub Leś, Big Data Architect  i Kamil Małachowski, Big Data Developer.

W trakcie webinaru goście podzielili się szczegółami odnośnie komponentów oraz architektury, która w T-Mobile daje możliwość realizacji zaawansowanych projektów wpływających na kluczowe procesy w firmie. Poruszyli zagadnienia, które mogą posłużyć nie tylko jako inspiracja, ale jako praktyczne wskazówki w zarządzaniu danymi. 

 Tematy poruszone w trakcie webinaru Let’s Manage & T-Mobile Online Meetup #4:

 1. Z jakich komponentów zbudowane są hurtownie danych w T-Mobile? 
 2. Z jakich narzędzi analitycznych i raportowania korzysta firma?
 3. Z jakich mikroserwisów zbudowane jest ich Data Lake, jak je integrują i do czego wykorzystują
 4. Jakie narzędzia stosuje T-Mobile w zakresie Data Governance i Data Quality? 
 5. Jak zarządza kosztami tych usług? 
 6. W jaki sposób określane są potrzeby organizacji i czy biorą w nich udział przedstawiciele biznesu?
 7. Hadoop ecosystem historyczym jest i jakie ma znaczenie w Big Data?
 8. Komunikacja miedzy Storage, a warstwami powyżej.
 9. Jak wygląda Cluster w Hortonworks z którego korzysta T-Mobile i jakie są zalety i wady tego systemu zarządzania.  Jak wygląda kwestia dostępu do danych. 
 10. Jakie możliwości daje Hive? 
 11. W jaki sposób T-Mobile podchodzi do danych przychodzących z opóźnieniem do Hive?  
 12. Jak przenieść dane z Kafka przez Spark do Hive? 
 13. Jakie dane przetwarza T-Mobile? Z jakich komponentów składa się architektura danych? 
 14. W jaki sposób działa i jak wygląda architektura monitoringu?
 15. Jakie są plany wdrożeniowe w zakresie Data Lake?

  Jeśli któryś z tematów jest dla Ciebie szczególnie interesujący obejrzyj całe nagranie:

 Z rozmowy dowiesz się również o co warto pytać specjalistów od danych,  jak pandemia wpłynęła na ich pracę oraz jakie dalsze plany rozwojowe ma T-Mobile.

Jeśli zainteresowała Cię poruszana tutaj tematyka już dziś dołącz do naszej społeczności IT. Otrzymasz dostęp do zapisu wcześniejszych wywiadów i zasobów. Przede wszystkim jednak nawiążesz relacje z developerami, architektami oraz managerami IT, których praktyczna wiedza pomoże Ci w codziennej pracy. 

Dołącz do naszej społeczności Managerów IT już dziś i rozwijaj swoje umiejętności pod okiem ekspertów. Szczegóły na platformie Let's Manage IT Online.

***

Jakie tematy chcesz, abyśmy poruszyli kolejnym razem? 

Masz pomysł, sugestię, propozycję?

Napisz do Kasi Wiśniewskiej:  katarzyna.wisniewska [AT] letsmanageit.pl

I już dziś zapisz się na kolejne spotkanie z cyklu Let’s Manage IT Live!

Jak zbudować mocny team?

Wskazanianajskuteczniejszego narzędzia, które pozwoli nam utrzymać przy sobie silny zespółpodjął się dla nas,podczas 7. edycji IT Manager of Tomorrow...

Read More

Kim jest IT Manager of Tomorrow?

Kim jest IT Manager of Tomorrow? Jaka jest przyszłość Managerów IT? Jak powinien myśleć i działać IT Manager of Tomorrow? Jak zmienia się definicja i...

Read More

Digital Transformation – podróż, czy cel sam w sobie?

Gdzie jesteśmy na drodze do cyfryzacji? Czy to początek, a może jej koniec? Kim są zwycięzcy, a kim przegrani? Jakie są kluczowe prognozy na...

Read More