4 min read

Czego nauczył nas rok 2021, czy jesteśmy gotowi na 2022?

Fragment raportu ITMT 2022

"Czego nauczył nas rok 2021, czy jesteśmy gotowi na 2022?" - to i inne pytania zadaliśmy partnerom raportu ITMT. Jak z ich perspektywy wyglądał rok 2021? Na co powinniśmy się przygotować w roku 2022? Sprawdziliśmy to! Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem raportu IT Manager of Tomorrow 2022.  

    

Trudności, z którymi musieli mierzyć się menedżerowie w 2021 roku, wynikały z jednej strony z konieczności zmierzenia się z nadspodziewanie szybkim rozwojem, a z drugiej – z perturbacji około pandemicznych takich jak destabilizacja łańcuchów dostaw, lockdown czy ciągła konieczność reorganizacji warunków pracy. Nie da się ukryć, że pandemia napędziła pewne trendy, które mocno przyspieszyły i przyniosły korzyść dla biznesu. W zdecydowanej większości mijający rok był jednak czasem wyzwań, które najbardziej dotykają tych trzech obszarów:

 Po pierwsze – akceptacja nowej rzeczywistości

O ile 2020 był rokiem szoku pandemicznego, o tyle następny upłynął pod znakiem pandemicznej stabilizacji. Dotarło do nas, że pandemia nie zniknie tak szybko jak się pojawiła i musimy na nowo zorganizować pracę własną i naszych zespołów.

Na co przygotować się w 2022 roku?

Efektywniejsze planowanie zastępstw – pandemia dobitnie pokazała, jak łatwo o zawirowania w codziennej pracy, jeśli nagle znikną z pracy nad produktem kluczowe osoby z powodu choroby czy sytuacji w domu (np. nauka zdalna dzieci). Kiedyś takie plany awaryjne były stosunkowo rzadko wykorzystywane, tymczasem nieprzewidywalna rzeczywistość pandemiczna wymaga byśmy byli przygotowani na wiele ewentualności.

Po drugie – zmiana modelu zarządzania ludźmi

Zmęczenie zaistniałą sytuacją narasta. Zmagamy się z coraz powszechniejszym problemem depresji czy wypalenia zawodowego. To wymaga od menedżerów dużej świadomości i dojrzałości, dbania o poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz alternatywnego podejścia do budowania poczucia wspólnoty z firmą i zespołem. Rodzi to również kolejne wyzwania w zakresie budowania kultury współpracy.

Warto zapewnić pracownikom dostęp do dzielenia się wiedzą i korzystania z rozwiązań wypracowanych przez innych pracowników np. dzięki praktykom InnerSource. Kiedyś było mnóstwo połączeń pomiędzy zespołami, jak np. spontaniczne spotkania w kuchni, które w pandemii zostały zerwane. Dlatego ważne jest by świadomie budować kulturę wykorzystywania pracy koleżanek i kolegów, tworzenia własnych rozwiązań w sposób łatwo aplikowalny przez innych, jednocześnie wspierając asynchroniczną współpracę.

Po trzecie – zmiany na rynku pracy

Pandemia i idące za nią zmiany na rynku zwiększyły zapotrzebowanie na specjalistów IT. Już uprzednio rynek pracy był rozgrzany, rekruterzy i pracodawcy napotykali na trudności związane z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Teraz zatrudnienie ekspertów IT jest jeszcze trudniejsze, a zarobki specjalistów i kadry menadżerskiej IT pną się w górę.

Na co warto zwrócić uwagę w 2022 roku?

Znalezienie i zatrzymanie w organizacji najlepszych specjalistów – co będzie podstawowym wyzwaniem, z którym będą się mierzyć organizacje. W przysłowiowej „walce o pracownika” nie da się w nieskończoność zwiększać zarobków i materialnych benefitów. Warto zatem dostrzec szansę jaką daje nam pandemia i nowe możliwości wynikające z pracy zdalnej, m.in. oferowanie pracownikom workation, wakacji na innowacje oraz poszukiwanie talentów na całym świecie.

 

Anna Sroka

Organizacje stanęły przed ogromną dynamiką zmian i wielu wyzwań związanych z pandemią COVID-19. Wirus powiedział sprawdzam i zweryfikowaliśmy swoje możliwości i gotowość technologiczną do pracy w nowej rzeczywistości. Po pierwszym szoku odnaleźliśmy się adaptując do nowej sytuacji. Wchodząc w 2022 rok wizja powrotu do pracy stacjonarnej w pełni lub w części coraz bardziej się urzeczywistnia. W mojej ocenie IT paradoksalnie zyskało na światowym kryzysie. Bardzo mnie cieszy, że biznes dostrzegł w IT partnera i łączymy siły w realizacji strategii i celów biznesowych. Partnerstwo to wspiera jasny przekaz na każdym szczeblu organizacji (w szczególności top managementu): co chcemy osiągnąć i jak chcemy tam dotrzeć. Przekaz poparty przykładem znacznie zwiększa szanse powodzenia. Dokonujące się transformacje cyfrowe, skala zapotrzebowania na usługi IT oraz zmęczenie pracowników doświadczeniami ostatnich dwóch lat stawia przed nami nowe wyzwania. Pandemia wskazała jak ważnym aspektem roli lidera IT jest zarządzanie ludźmi.

Kim byłby lider bez ludzi? Empatyczne podejście do pracownika odgrywa aktualnie ogromną rolę. Inkluzywny język i wrażliwość na pandemiczne doświadczenia pracownika pozwalają utrzymać relacje i zmotywować do realizacji trudnych zadań. Łącząc konsekwencję w transformacji cyfrowej z podejściem człowiek w centrum uwagi jesteśmy na najlepszej drodze do sukcesu w tej nieprzewidywalnej rzeczywistości.

 

Robert Radziejewski

W rok 2021 weszliśmy ze sporym bagażem doświadczeń roku poprzedniego gdzie musieliśmy zarządzić natychmiastową zmianą pod kątem technicznym, organizacyjnym i mentalnym. I wiele spotkań, konferencji czy też okazji do wymiany doświadczeń podczas 2021 utwierdziło nas w tym, że generalnie nasza branża bardzo dobrze sobie z tymi problemami poradziła! Ba! Jeśli można tak powiedzieć te problemy i wyzwania zmieniliśmy w nasze mocne strony i poszliśmy za ciosem. Wiele firm wprowadziło standardy pracy zdalnej, nowe stanowiska pracy tylko w oparciu o pracę zdalna, otworzyliśmy się na nowe rynki pracy, nauczyliśmy się zarządzać naszym czasem, nabyliśmy umiejętności mierzenia naszej efektywności czy wdrożyliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych ułatwiających współpracę.

Przy tym wszystkim jednym z głównych tematów w tle były powroty do biur i rozpoczęcie prac nad budową nowej normalności. Czy jesteśmy już na to gotowi? Myślę, że nie jesteśmy w stanie ocenić tego na podstawie roku 2021, traktowałbym ten okres jako przejściowy do tego co będzie czekało nas w obecnym roku. Nie jest to nic innego jak kolejna zmiana, a właśnie zarządzanie zmianą było i jest wyzwaniem dla Managerów od zawsze.

Nowy rok natomiast przywitał nas z nowymi faktami rynku pracy tj. wysoką inflacją, zmianami przepisów prawa, deficytem pracowników na rynku krajowym i kontynuacją tematu hybrydowej pracy. Umyślnie nie wskazuję tutaj pozostałych opcji praca w pełni zdalnie czy całkowicie z biura, bo w mojej opinii ten rok „przejściowy” jasno pokazał jak wygląda/będzie wyglądać nowa normalność. W mojej opinii priorytetami roku 2022 będzie indywidualne określenie modelu hybrydowego w danej firmie, co w istocie stanie się nowym czynnikiem przewagi konkurencyjnej na rynku pracy, podobnie jak szybka reakcja firm na zmieniające się przepisy prawa. Natomiast wyzwaniem dla Managerów pozostanie „budowanie” zespołów i zapewnienie im odpowiednich warunków do pracy i współpracy. To na co moim zdaniem nie jesteśmy gotowi, a rok 2022 mocno to odkryje, to konsekwencje ponad dwóch lat „izolacji”, samodzielnej pracy, kontaktów w większości wyłącznie zdalnych, co mocno może odbić się w dłuższej perspektywie czasu na naszej efektywności, a jeszcze bardziej ujawnić się w postaci wypalenia zawodowego. Tak długi okres z mocno ograniczonym elementem socjologicznym odciska na nas (pracownikach) niesamowite piętno, z którego mam wrażenie dopiero teraz zaczynamy sobie zdawać sprawę.

Zapraszamy do przeczytania pełnej wersji raportu IT Manager Of Tomorrow 2022 - owocu pracy Let's Manage IT z doświadczonymi 11 ekspertami – managerami IT.

Podsumowanie poświęcone jest stricte osobom zarządzającym w sektorze IT. Tegoroczne drugie wydanie zostało dodatkowo wzbogacone o porównania wyników tegorocznych z rokiem ubiegłym.

Raport ITMT 2022

Jak zbudować mocny team?

Wskazanianajskuteczniejszego narzędzia, które pozwoli nam utrzymać przy sobie silny zespółpodjął się dla nas,podczas 7. edycji IT Manager of Tomorrow...

Read More

Kim jest IT Manager of Tomorrow?

Kim jest IT Manager of Tomorrow? Jaka jest przyszłość Managerów IT? Jak powinien myśleć i działać IT Manager of Tomorrow? Jak zmienia się definicja i...

Read More

Digital Transformation – podróż, czy cel sam w sobie?

Gdzie jesteśmy na drodze do cyfryzacji? Czy to początek, a może jej koniec? Kim są zwycięzcy, a kim przegrani? Jakie są kluczowe prognozy na...

Read More